Tuesday, March 31, 2015

» Home » Join Now » About KAR » Contact Us

2015 Run the Shamrock 5K

March 24, 2015 by  
Filed under Local Results, Results

  KAR participants 2015 Run the Shamrock 5K Name Time Age Group Morris Applebey 0:20:26 1st Thomas Bennett 0:34:12 1st Royce Bland 0:34:12 2nd Dale Capman 0:26:01 Jeff Cavanaugh 0:21:09 1st Lisa Cavanaugh 0:24:22 1st Becky Clark 0:34:54 Bruce Dewey 0:27:42 1st Chris DHulster 0:20:45 2nd Kim Evans 0:32:34 3rd Scott Evans 0:16:53 Male Open […]

2015 Winter Blast Half Marathon

March 3, 2015 by  
Filed under Local Results, Results

  KAR participants 2015 Winter Blast Half Marathon Name Time Age Group Marcel Alkemade 1:58:55 Morris Applebey 1:38:26 2nd Brian Argo 2:24:42 Tracy Argo 1:44:36 3rd Kim Armitage 2:09:34 Daniel Austin 2:13:41 Jeff Baas 2:03:37 Zachary Baker 1:21:14 2nd Christine Bartholmey 2:34:24 3rd Wendy Bauer 2:54:46 Rich Bean 1:38:05 1st John Beffel 2:26:23 Christine Behrens […]

2015 Winter Blast 5K

March 2, 2015 by  
Filed under Local Results, Results

  KAR participants 2015 Winter Blast 5K Name Time Age Group Laura Asher 0:33:08 Maggie Austin 0:34:27 Jody Barkley 0:37:46 Cheryl Bean 0:29:28 2nd Thomas Bennett 0:35:00 1st Caleb Billings 0:21:58 2nd Josie Boucher 0:34:08 Kevin Brownrigg 0:26:31 1st Becky Clark 0:42:28 David Clark 0:30:15 Richard Claypole 0:29:50 Darcy Connor 0:41:04 Cindy Cramer 0:34:46 Karen […]

KELLOGG’S DIG ‘EM DASH 5K 2014

September 30, 2014 by  
Filed under Local Results, Results

    KAR participants KELLOGG’S DIG ‘EM DASH 5K 2014 Name Time Age Group Jamie Alkire 0:25:57   Eric Campbell 0:21:34   Kate Clark 0:38:00   Jessica Coakes 0:23:46 3rd Nikki Elder 0:30:12   Lori Fraker 0:32:45   Ann Garlock 0:22:48 Female MASTERS WINNER! Grace Grant 0:44:59   Hannah Grant 0:44:58   Sara Grant 0:44:47 […]

Run For The Son 5K 2014

September 30, 2014 by  
Filed under Local Results, Results

  KAR participants Run For The Son 5K 2014 Name Time Age Group Morris Applebey 0:19:04 1st Brian Argo 0:23:33 1st Ed Bigelow 0:24:34 3rd Bruce Boersma 0:21:32 1st Sherri Dutton 0:24:54 1st Randy Fielder 0:28:11   Ray Hendriksma 0:27:25 3rd Susan Hubert 0:30:20   Christine Huff 0:24:45 2nd Joel Huff 0:24:46   Deb Kloosterman […]

2014 Peacock Strut 10K

September 15, 2014 by  
Filed under Local Results, Results

    KAR participants 2014 Peacock Strut 10K Name Time Age Group Kathy Alizo 1:07:23   Morris Applebey 0:41:39 1st Tracy Argo 0:43:42 Overall Female Winner! Laura Asher 1:00:54 3rd Larrie Austin 0:59:45 2nd Tracy Balkema 0:47:38 1st Francine Bangs 1:02:50 1st Christine Bartholmey 1:05:12 3rd Collin Bennett 0:58:21 1st Thomas Bennett 1:04:03 3rd Kerrie […]

2014 Peacock Strut 5K

September 15, 2014 by  
Filed under Local Results, Results

    KAR participants 2014 Peacock Strut 5K Name Time Age Group Kathy Alizo 0:36:14   Morris Applebey 0:20:21 1st Tracy Argo 0:21:13 2nd Larrie Austin 0:30:27 3rd Tracy Balkema 0:26:02 3rd Jody Barkley 0:37:21   Christine Bartholmey 0:32:44 1st Thomas Bennett 0:33:02 3rd Marie Billen 0:23:38 3rd Royce Bland 0:33:53 1st John Brady 0:21:32 […]

2014 Grape Lake 5K

September 8, 2014 by  
Filed under Local Results, Results

  KAR participants 2014 Grape Lake 5K Name Time Age Group Jamie Alkire 0:26:49   Brian Argo 0:24:14   Tracy Argo 0:20:41 1st Tracy Balkema 0:22:11 1st Collin Bennett 0:24:02   Jalayne Bennett 0:30:43   Thomas Bennett 0:30:24 3rd Caleb Billings 0:22:39 2nd Eric Blackford 0:28:16   Royce Bland 0:33:29 1st John Brady 0:21:01 2nd […]

2014 Strides for Health 5K

August 25, 2014 by  
Filed under Local Results, Results

2014 Strides for Health 5K KAR participants Name Time Age Group Kathy Alizo 0:30:11   John Brady 0:20:23 2nd Todd Buchanan 0:27:22   Kim Burnson 0:33:09   Diane Bussema 0:31:54 1st Cindy Cramer 0:34:39   Erin Cramer 0:33:37   Scott Evans 0:16:58 1st Randy Fielder 0:28:50 3rd Mike Foster 0:33:23 1st Bryan Garfoot 0:21:13 3rd […]

2014 STEVE’S RAIDER STOMP 10K

August 11, 2014 by  
Filed under Local Results, Results

  KAR participants 2014 STEVE’S RAIDER STOMP 10K Name Time Age Group Kathy Alizo 1:02:27 2nd Tracy Balkema 0:47:25 Overall 3rd Place Female Winner! Collin Bennett 0:53:52 1st John Brady 0:43:39 1st Fred Colbert 0:49:14 1st Tim Holden 1:03:50   Annie Jost 0:59:40 1st Matt Longjohn 0:45:19 2nd Frank Maston 1:27:48 2nd Shawn Maxwell 0:51:22 […]

Next Page »